مبل راحتی

لذت بردن از اوقاتی که در منزل هستیم و یا زمانی که به میهمانی های مختلف می رویم، ابزار و وسایل خاص خود را می طلبد. یکی از این ابزار بسیار زیبا و جذاب، مبل راحتی ست که شاهکاری در دنیای جدید ماست البته با قدمتی تقریباً ۲۰۰ ساله. امروزه دیگر نمی توان خانه یا خانواده ای را دید و پیدا کرد که در محیط منزل، حداقل یک دست مبلمان نداشته باشند، حال این مبلمان می تواند دارای مبل راحـتی بوده و یا نباشد!

در تعریف، مبل راحتی به کاناپه ای گفته می شود که عموماً به صورت دو نفره طراحی و ساخته می شود اما امروزه مدل های ۳ و ۴ نفره آن نیز به چشم می خورد. در واقع باید این مبلمان زیبا و نرم و خوش حالت را به دو قرن پیش متصل کرد. زمانی که آمریکایی های کنجکاو و بسیار مبتکر در شهرهای ابتدایی آن دوران، در پی شیئی نرم و راحت برای نشستن در تراس منازل ویلایی خود بودند، منازلی بزرگ و گاه کوچک که با توجه به شرایط آن سال ها، از وسایل رفاهی مناسبی برخوردار بود.

این احساس نیاز سبب شد نجارها و طراحان و تولیدکنندگان ابتداییِ صندلی های چوبی، اقدام به طراحی نوعی مبلمان جدید یعنی همین مبل راحتی نمایند که در گذر زمان دستخوش تغییرات فراوانی شده است.

مبل راحتی بر خلاف سایر مبل ها مثلاً مبل استیل، پایه های کوتاهی دارد که همین ویژگی بر زیبایی و کلاس آن خواهد افزود. همچنین این مبل ها بر خلاف دیگر مبلها دارای دسته هایی پهن و عریض هستند که آزادی عمل بیشتری برای استفاده کننده خواهد داشت. این مبلمان در ظاهر و طرح های متعدد خود، از چوب و ابزار چوبی به گونه ای که مشخص باشد استفاده نمی کند بلکه چوب ها فقط در اسکلت کار و پایه ها استفاده می شوند، البته گاهی در برخی مدل های جدید مقداری از چوب در ظاهر مبل راحـتی استفاده می شود.

اگر بخواهیم بهترین نوع مبل راحتی را نام ببریم، باید لیستی بلند بالا از مدل های مختلف با رنگ های متنوع و زیبا را پشت هم ردیف کرد! اما به صورت کلی، بهترین مبل راحـتی آن مدلی ست که مصرف کننده بر روی آن راحت باشد، این یک اصل کلی و فراگیر است.

بیشتر بخوانید: کوسن، نقطه اوج زیبایی خانه

بیشتر بخوانید: دکوری رویایی شما اینجاست

مبل راحتی
مبل راحتی
مبل راحتی

سال ۱۸۰۰ میلادی و متولد شدن مبل راحتی

در سال های دور و حدود ۲ قرن قبل، کشورها و قاره های مختلف در پی اتفاقات و حوادث متعدد داخلی و بیرونی مرتبط با خود، دست به تولیدات و ابتکارات مختلفی می زدند تا به نوعی به برتری های خاص اجتماعی نسبت به دیگر جوامع دست یابند. حال ممکن بود این برتری ها از لحاظ انواع ساخت و ساز و تغییر در ظاهر شهرهای ابتدایی آن زمان و گاهی نیز در ارائه وسایل مختلف منزل و… بوده باشد.

در ادامه همین روند مناسب و البته رقابتی بود که مردمان ایالات متحده آمریکا در سال ۱۸۰۰ میلادی و بیشتر در مناطقی از کشور که دارای آب و هوایی معتدل و گاهی نیز در مناطقی که تقریباً گرم بود شاهد متولد شدن شیئی گرم و نرم و راحت به نام « مبل راحتی» بودند.

در این سال ها بسیاری از تولیدکنندگان و نجاران و مبل سازان، اقدام به تولید کالایی می کردند که برای نشستن در بالکن ها و البته اتاق های زیر شیروانی منازل ویلایی و لذت بردن از طبیعتِ کمتر دستخوردۀ آن سالها بسیار مناسب بود. این تولیدات تا جایی ادامه یافت که اروپایی های زرنگ و فرصت طلب نیز، به سرعت توسط کشتی های بخار ابتدایی و همچنین کشتی های بادبانی متوجه وجود چنین کالای به نسبت لاکچری و لوکسی شدند.

همین امر سبب انتقال فرهنگ استفاده از این نوع صندلی راحت که با پارچه و اسفنجی ضخیم پوشانده شده بود گردید. طولی نکشید که در حدود سال های ۱۸۱۵ تا ۱۸۲۰ میلادی، سراسر اروپا را جوِ استفاده از این چنین مبل های راحتی فراگرفت تا جایی که حتی اولین افراد استفاده کننده از چنین ابزار جالب و راحتی، شاهان و شاهزادگان کشورهایی مانند فرانسه، اسپانیا، بلژیک و… شدند.

با باز شدن پای مبل راحتی به کاخ های سلطنتی، کار به جایی کشید که عطش بسیار زیادی در جوامع اروپایی برای استفاده هر چه بیشتر آن در منازل مسکونی مردم عادی ایجاد شد و اینگونه بود که تقریباً در مدت زمانی کم، سراسر اروپا را چنین کالایی لوکسی فرا گرفت.

و اکنون اوضاع کاملاً متفاوت و دگرگون شده است. در هر کشور اروپایی تولیدکنندگان و طراحان فراوانی وجود دارند که به صورت تخصصی فقط بر روی انواع مبل راحتی فعالیت می کنند، طرح ها و مدل هایی که نه تنها در آن کشورها بلکه به مدد ابزار متعدد حمل و نقل، در تمامی کشورهای جهان به راحتی در دسترس است.

و اما چگونه است که امروزه استفاده از مبل راحتی تا این حد مرسوم شده؟

شاید یکی از اصلی ترین دلایل استفادۀ فراوان از مبل راحتـی، زیبایی و تغییر ملموس دکوراسیون داخلی منزل توسط این عنصر بسیار با ارزش و دوست داشتنی ست. امروزه به راحتی می توان با توجه به طرح و رنگ دیوارهای منزل و یا طرح کاغذ دیواری ها، بهترین مبل راحتی را برای هر خانه ای با هر نوع معماری داخلی تهیه کرد و هیچ سلیقه ای از بازار دست خالی باز نمی گردد.

هر تولیدکننده ای سعی می کند از هر مدل مبل راحتی چندین رنگ و طرح تهیه کرده تا تمامی سلایق را پوشش دهد. با توجه به شکل و فرم کلیِ این مبل ها که دارای پایه هایی کوتاه و تقریباً چسبیده به زمین هستند، اینگونه مبل ها کمی فربه تر به نظر می رسند. همچنین از آنجایی که در ظاهر آنها کمتر می توان استفاده از چوب را به صورت بیرونی مشاهده کرد، شیئی کاملاً گرم و راحت به نظر می رسند که در حین استفاده نیز دقیقاً به همین شکل است.

البته همانگونه که قبلاً گفتیم در چندین سال اخیر استفاده از مقدارکمی چوب در نمای ظاهری مبل راحتی مرسوم شده و می توان مدل های مختلفی را مشاهده کرد که در قسمت دسته ها خصوصاً از نمای چوب با رنگ های مختلف استفاده می کنند.

معمولاً یکدست کامل مبل راحتی را می توان به صورت ۵ تا ۸ نفره و از مدل های متنوع انتخاب کرد که کاناپه بیشتر به صورت ۲ یا ۳ نفره عرضه می شود به همراه چند مبل تک نفره. در کنار ارائه این مبل ها، چندین کوسن نیز به پیشنهاد فروشنده و تمایل خریدار، همراه مبل ها به مشتری عرضه می شود.

مبلِ مکانیزمی، نمونه ای جذاب از مبل راحتی

اگر قرار باشد با نمونه هایی زیبا و جذاب و واقعاً راحت از مبل راحتی بیشتر آشنا شویم، برای شروع هیچ گزینه ای بهتر از «مبل مکانیزمی» نیست.

در دنیای مبل ها و همچنین مبل راحتی به آن دسته از مبلهایی که کمی حجیم تر و فربه تر بوده و می توان پشتی کاناپه سه نفره آنها را عقب کشیده و به راحتی بر روی آنها لم داد، مبل مکانیزمی گفته می شود.

اینگونه مبل ها، در مقایسه با یک مبل راحتی معمولی از آنچنان جذابیت و راحتی بینظیری برخوردارند که هر مشتری حاضر است برای به دست آوردن آن، هزینه قابل توجهی را حتی صرف نماید! می توان نمونه های متعدد و مختلفی از مبل های مکانیزمی را در ابعاد و رنگ و طرح های مختلف و البته قیمت های گوناگون در بازار مشاهده و خریداری کرد. لازم به ذکر است که این مبل مکانیزمی را به راحتی می توان به جای تختخواب نیز مورد استفاده قرار داد.

این مبل ها، در واقع مانند صندلی جادویی، هر فرد نشسته بر روی خود را سحر کرده و به خواب خواهند برد! که البته برای رسیدن به چنین خواب جادویی و راحتی، باید چیزی در حدود ۸ میلیون ناقابل هزینه کرد.

وزن مبل راحتی چقدر است؟!

نکته ای که معمولاً و شاید بتوان به جران گفت هیچکسی در زمان انتخاب و خرید یکدست مبل راحتی اصلاً به آن توجه نمی کند «وزن مبل» است. واقعاً وزن هر مبل راحتی چقدر اهمیت داشته و آیا اصولاً اهمیت دادن به آن مهم است؟!

در دنیای مبل ها و ساخت و ساز چنین اشیاء جذابی، معمولاً چند فاکتور مهم باید مورد توجه قرار گیرد: ۱- طرح مبل ۲- جنس چوب استفاده شده در اسکت کار (کلاف) ۳- جنس پارچه ۴- جنس اسفنج و فنر و تسمه ۵- وزن مبل

آخرین مورد یعنی وزن مبل، معمولاً برای مصرف کننده خیلی مهم نیست و در حین خرید فقط به زیبایی ظاهری و نهایتاً جنس کالا توجه می شود. حتماً باید به این نکته توجه داشت که وزن و جرم مبل راحتی که خریداری می شود باید با حجم و ابعاد آن تناسب معنایی خوبی داشته باشد، یعنی چنانچه مبلی بزرگ خریده اید که وزن کمی دارد باید اینجا کمی شک کنید و از فروشنده اطلاعاتِ اسکلت کار را بخواهید و یا بالعکس.

همچنین وزن مبل راحتی در کیفیت و ماندگاری و البته حمل و نقل آن به شدت موثر است و دردسرهای بعدی شما را رفع و یا برعکس، زیاد خواهد کرد. پس در حین خرید به این نکته نیز حتماً توجه کنید.

مبل راحتی تک نفره

همانگونه که پیشتر گفتیم، در عصر جدید معنا و مفهوم و کارکرد بسیاری کلمات تغییر کرده مثلاً اگر قرن ها و دهه ها قبل، فقط به یک صندلی یا کاناپه دراز دو نفره و راحت، مبل راحتـی گفته می شد امروزه حتی به یک مبل تک نفره که خصوصیاتی مانند راحت بودن، کوتاه بودن پایه ها و… داشته باشد نیز مبل راحتی می گویند.

این مبل راحتی تک نفره می تواند همان همدم تنهایی های ما باشد؛ نشستن بر روی اسفنج مرغوب و راحت آن و نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه گرم و  لذت بردن از برنامه ای شاد و مفرح و یا لذت از بارش بارانی بهاری.

این مبل های تک نفره راحتی را می توان به صورت یکدست کامل همراه با کاناپه و… در کنار چندین کوسن زیبا و جذاب و یا حتی به صورت تکی سفارش و خریداری کرد، لذت بردن از آن در کنار مجموعه ای از مبل ها و یا به صورت تک نیز مقدور است.

چه نوع چوب هایی در ساخت مبل راحتی استفاده می شود؟

ساخت هر شئ پر استفاده و البته پرطرفداری منوط به استفاده از متریال و مواد اولیه مرغوب و با کیفیت است. در مورد همین شئ جذاب ما، یعنی مبل راحتی نیز یکی از مهمترین بخش های کار، استفاده از چوب های مرغوب برای ساخت کلاف کار به عنوان نگهدارنده اصلی و مهمترین بخش مبل است.

اصولاً تولیدکنندگان مبل راحتی برای اینکه بتوانند محصولی ناب و مقاوم به دست مشتری برسانند از چوب هایی بسیار مستحکم استفاده می کنند:

  • چوب توسکا
  • چوب چنار
  • چوب راش
  • چوب گردو
  • چوب آبنوس
  • چوب بلوط
  • چوب ماهاگون
  • چوب ملچ
  • چوب روس

این چوب ها از پرمصرف ترین انواع آنها در ساخت مبلمان و به خصوص تولید «مبل راحتی» ست. اکثر این چوب ها در ایران به وفور یافت می شوند و برخی از آنها از مقاوم ترین و گران ترین چوب های جهان به شمار می آیند.

مبل راحتی چستر

در دنیای بزرگ و متنوع مبل ها می توان صدها بلکه هزاران طرح زیبا از مبل هایی را که در تصوراتمان آنها را دیده و بازسازی کرده ایم به راحتی پیدا کرد. دیگر آن زمان ها نیست که برای خرید یکدست مبل راحتی فقط چند انتخاب محدود داشتیم و وارد هر خانه ای که می شدیم همان مبل های تکراری با همان طرح ها را می دیدیم!

امروزه داستان به صورت کلی تغییر کرده و همه چیز به نوعی دیگر و البته دلچسب تر در دسترس است. یکی از تغییرات بسیار زیبا و جذاب کننده در مبل های راحتی، استفاده از تعداد زیادی «لمسه» در جای جای مبل راحتیست.

«لمسه» به فرورفتگی های دکمه مانند گفته می شود که در بیشتر قسمت های مبل، چه در جلو و چه پشت آن به تعداد زیاد استفاده می شود. به مبل هایی که این لمسه ها را در خود دارند «مبل چستر» و به مبل های راحتی دارای این لمسه ها «مبل راحتی چستر» گفته می شود.

مبل راحتی چستر یکی از زیباترین، جذاب ترین و البته گران ترین انواع مبل های راحتی ست که طرفداران و مشتری های بسیار فراوانی دارد. می توان یک مبل راحتی چستر را با ظاهر و جنسی از چرم مرغوب تهیه کرد و یا می توان آنرا از جنس پارچه های متنوع و باکیفیت خریداری و در کنج منزل به زیبایی هر چه تمامتر استفاده نمود.

کفی هایی از اسفنج و ترکیبی از فنر و تسمه

شاید یکی از دلایل مهم ماندگاری و مقاومت مبل راحتی این است که از ابزاری بسیار مناسب و کارآمد مانند تسمه و فنر به خوبی و با استادی هر چه تمامتر در کفیِ آن استفاده می شود. در گذشته های دور البته تا حدی مرسوم بود که فقط از انواع اسفنج ( نرم و یا ضخیم و سفت ) در تولید مبلمان راحتی استفاده می شد اما با گذشت زمان، و روی کار آمدن ابزار و وسایل مختلف، شیوۀ کار و تولید نیز تغییر کرد.

امروزه در تولید مبل راحتی، بیشتر از تسمه کشی های کاملاً مقاوم و بسیار حرفه ای و همچنین فنرهای مقاوم استفاده می شود تا بتواند وزن بسیار زیاد مصرف کننده را به خوبی تحمل نماید. همچنین استفاده از اسفنج های با کیفیت در کنار این سیستم به شدت بر کیفیت و ماندگاری آن افزوده است.

البته لازم به ذکر است هنوز هم هستند تولیدکننده هایی که در تولید انواع مبل راحتی فقط از اسفنج استفاده می کنند، که البته آن نیز لطف و راحتی خاص خود و صد البته مشتری های پر و پا قرص خود را داشته و به شدت نسبت به استفاده از این نوع مبل های راحتی، حساسیت خاصی دارند.

شلف و کوسن تکمیل کننده زیبایی مبل راحتی

حتماً شما هم از تعدادی شلف در انواع مختلف در منزلتان استفاده می کنید، همچنین استفاده از کوسن های زیبا که دیگر امری مرسوم در این دوره است. این عناصر زیبایی بخش به منزل می توانند در کنار خرید یکدست مبل راحتی بسیار شیک و زیبا، آنچنان حال و هوای دوست داشتنی به منزلتان بدهند که خودتان هم باور نکنید!

امروزه معمولاً در زمان انتخاب و خرید انواع مبل به خصوص از نوع راحتی، فروشنده چندین گزینۀ جذاب در کنار خرید این مبل به شما پیشنهاد می دهد که «کوسن» و «شلف» از اولین ها هستند. البته بر روی بسیاری از مدل های مبل راحتی از چندین کوسن استفاده شده اما شما می توانید با توجه به پیشنهاد فروشنده و سلیقه خود، مدل های مختلف دیگری را هم انتخاب کنید.

می توانید با توجه به پیشنهادات حتماً چند عدد کوسن را نیز همانجا در زمات خرید مبل راحتی انتخاب کرده و با طرح و مدل و رنگ مبل، سرفرصت و با آرامش کامل امتحان و خریداری کنید تا زیبایی مبلمانتان چندین برابر شود.

همچنین خرید یک یا چند شلف زیبا مثلاً «شلف ایستاده» و یا «شلف دیواری» که می توانند کنار مبل ها به صورت ایستاده و یا بر روی دیوار جای گیرند به خوبی می تواند تیر خلاص زیبایی و دلربایی منزل شما به سمت میهمانهایتان باشد!

مبل راحتی کلاسیک

و اما می رسیم به یکی از مدل های بسیار زیبا و جذاب مبل راحتی یعنی «مبل راحتی کلاسیک». کلاسیک ها در دنیای بزرگ و رنگارنگ مبلمان از ویژگی و خصوصیات بارزی برخوردارند. هر تولیدکننده ای معمولاً سعی می کند برای جوری جنس و کامل بودن آلبوم خود، حتماً چندین مدل از مبل های کلاسیک را نیز در کنار سایر مبلمان عرضه نماید.

مبل های کلاسیک با توجه به زیبایی و البته عاملی مهمتر یعنی قیمت مناسب، به شدت مورد توجه مشتری ها بوده و از فروش خوبی نیز برخوردارند. مبل راحتی کلاسیک با توجه به نوع و ویژگی های ذاتی خود کمی سبکتر از دیگر مبل های راحتی ست.

در کفی این مبل ها نیز بیشتر از ترکیب تسمه و اسفنج های مقاوم استفاده می شود و مقاومت و ماندگاری بالایی دارند، قیمت آنها نیز از سایر مبل های راحتی تقریباً ۳۰ تا ۴۰ درصد بسته به طرح و مدل آن، ارزانتر خواهد بود.

ترکیب و دکوراسیون داخلی زیبا توسط مبل راحتی

اگر کمی حوصله و البته زمان کافی داشته باشید می توانید فقط با یک عدد کاناپه دو نفره و هماهنگ با رنگ و طرح دیوارهای منزلتان و همچنین در هماهنگی کامل با دکوراسیون منزل، چنان تغییرات زیبایی در منزل ایجاد نمایید که شیرینی و لذت آن تا مدت ها قابل لمس باشد.

می توانید یک مبل راحتی زرد رنگ دو نفره را در کنار یک دیوار با زمینه رنگ سبز قرار داده و از همین ابتدای کار، از زیبایی و هماهنگی این دو رنگ کنار هم لذت ببرید. سپس می توانید یک میز کوچک عسلی و یا حتی میزی با پایه های بلند را در کنار این کاناپه راحتی قرار دهید.

دقیقاً بالای مبل راحتی و روی دیوار نیز می توان از یک قاب عکس بزرگ و مناسب با ابعاد این کاناپه استفاده کرد. حال باید سمت دیگر مبل را با یک گلدان بزرگ و یا کوچک زیبا، تزئین نمایید. چنین ترکیبی می تواند زیبایی وصف ناپذیری به منزل شما هدیه نماید.

البته ترکیب ها و چینش های مختلف را می توان با همین چند ابزار زیبا، ابتدا تست و سپس اجرا کرد تا بهترین ترکیب ایجاد گردد. همچنین در طراحی داخلی و تغییر دکوراسیون منزل به هیچ عنوان از شلف ها غفلت نکنید، مدل ها و طرح های مختلف شلف در ابعاد و رنگ های مختلف می توانند در کنار یک مبل راحتی یا کاناپه راحتی، آنچنان ترکیب و دکوراسیون داخلی دلچسبی ایجاد نمایند که نمونه آنها را فقط در برخی فیلم ها، مجلات مد یا دکوراسیون و همچنین در برخی آگهی های بازرگانی معتبر دیده اید.

حال تصمیم با شماست، از هم اکنون می توانید شروع کنید!

مبل راحتی
مبل راحتی
مبل راحتی

فروشگاه اینترنتی همه چی تموم

نویسنده: طیب عالی

به این محتوا چند ستاره می دهید؟
Sending
User Review
3.33 (3 votes)
اشتراک گذاری:

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X