اسباب بازی

4 کالا

بدون شک، نیاز به داشتن اسباب بازی برای کودکان نیازی واقعی و غیر قابل انکار است. کودکان برای بازی به هر چیزی متوسل می شوند، گاه پدر، مادر، پدربزرگ و یا مادربزرگ می توانند هدف بازی کردن کودک قرار بگیرند. آن ها برای بازی کردن نیاز به اسباب بازی دارند و تحت هر شرایطی که باشد، آن را برای خود فراهم می کنند.

اسباب بازی ها بر روح و روان کودک تأثیر گذاشته و در رشد و تکامل و شخصیت کودک مؤثر است ولی اگر چنانچه همین اسباب بازی بر اساس اصول روانشناسی و تربیتی انتخاب نشود، اثرات منفی و مخربی بر روح و روان کودک خواهد گذاشت. لذا تأکید می شود که والدین و مربیان در تهیه و انتخاب اسباب بازی اطلاعات و آگاهی های لازم را کسب نموده و نهایت دقت را داشته باشند. متأسفانه دقتی که بعضی از والدین در خرید وسایل غیر ضروری و تشریفاتی منزل به خرج می دهند بیشتر است تا خرید اسباب بازی هایی که به نظر روانشناسان تأثیر بسزایی در رشد شخصیت کودک دارد.

اسباب بازی ها را متناسب با سن رشد، رغبت و تمایلات، استعدادها، قدرت جسمی و جنس کودک انتخاب کنید. این وسایل باید شامل اشیایی باشد که کودک را در آموختن هماهنگی چشم و دست، تناسب اشکال و رنگ ها، برآورد ارزش این کارها و جور کردن اشکال و قالب ها، دستکاری کردن، تغییر دادن و در جستجوی جزئیات برآمدن یاری رساند.

اسباب بازیروان شناس مشهور ژان پیاژه تأکید می کند که والدین در انتخاب اسباب بازی دقت و هوشیاری لازم را داشته باشند؛ چرا که در شکل دادن به تمایلات عاطفی و روانی او نقش مهمی ایفا می کند و چنانچه در انتخاب آن ها توجه کافی نشود، ناخواسته تمایلات کودکان به گونه ای شکل می گیرد که مورد انتظار نبود. کودک در این سن به مدت پنج الی ده دقیقه می تواند خودش را با اسباب بازی هایش سرگرم کند و نیز اشیا را از یک دست به دست دیگر انتقال دهد. کودک در یک سالگی به اسباب بازی هایی مثل توپ، قطعات خانه سازی، حیوان یا ماشینی که بتوان آن را به دنبال خود کشید، لیوان و مکعب های توخالی که بتوان آن ها را در داخل هم جای داد یا بر روی هم چید، نیاز دارد. در حدود 17 ماهگی اسباب بازی های چرخ داری که منگوله ها و زنگوله هایی در چرخ های آن ها باشد و به هنگام حرکت صدا کند، بسیار مورد علاقه کودکان است. در این سن کودک اسباب بازی ها را پرتاب می کند و اثر آن را مورد کاوش قرار می دهد و دوست دارد اشیا را یکی پس از دیگری داخل ظرفی بریزد و بیرون بیاورد. در 19 ماهگی در تمام بازی های دسته جمعی شرکت می کند و گاهی کودک مورد علاقه اش را به بازی دعوت می کند، هنوز اشیای تازه و چیزهایی را که قبلاً ندیده است به دهان می برد، ولی هرگز آن ها را نمی خورد، می تواند چهار لگو را روی هم بگذارد و برج یا آپارتمان بسازد، با بشقاب و کاسه خالی و قاشق به طور خیالی غذا می خورد و می گوید: غذای خوشمزه ای است و به پدر و مادر نیز غذا تعارف می کند.

این مطلب مقدمه ای بود تا شما دوستان عزیز تا حدودی درگیر این مطلب شده و از اهمیت آن آگاه شوید. در ادامه پیشنهاد می کنم همراه ما باشید تا به صورت تخصصی و در عین حال کاربردی و ساده به بررسی دنیایی اسباب بازی و اهمیت آن، برای شما عزیزان بپردازیم.

اهمیت اسباب بازی

اسباب بازی

بازی کردن و جنب و جوش کودکان در هر شرایط, مهم ترین ویژگی یک کودک محسوب می شود. البته بازی کردن تنها مختص کودکان نیست و انسان در هر سنی سرگرمی و بازی های مناسب سن خود را پیدا می کند. ولی اگر بدانیم بازی و نوع اسباب بازی که در اختیار کودکانمان قرار می دهیم تاثیر مستقیم در رشد ذهنی و افزایش مهارت های حرکتی او دارد حساسیت بیشتری در انتخاب اسباب بازی های او به خرج می دهیم. كودك در جريان بازي پرورش فكري، عاطفي و جسمي و اجتماعي مي يابد زیرا بازی راهی برای ابراز و نشان دادن احساسات است و باعث تخلیه فشار و استرس‌ های عصبی کودک می ‌شود. بازي، روش طبيعي شركت كودكان در فعاليت هايي است كه سرانجام سبب كسب مهارت و ورزيدگي براي مقابله با مشكلات زندگي مي شود. كودكان از طريق بازي احساسات، ناكامي ها و اضطراب هاي خود را بيان مي دارند. همه كودكان فارغ از رنگ پوست و مو يا تعلق به نژاد و قوم خاص در هر كجاي دنيا كه باشند بازي مي كنند، فعاليت بازي در واقع تلاش كودك براي كنار آمدن با محيط است كه از اين طريق او خود را مي يابد و دنيا را درك مي كند.

نقش اسباب بازی در رشد کودکان

  • رشد هوشی

بازي رشد هوشي را تسريع مي كند. كودكاني كه فاقد هر گونه اسباب بازي مي باشند و يا امكانات اندكي براي بازي دارند، از لحاظ شناختي از همسالان خود عقب تر هستند. اگر بپذيريم كه بازي براي رشد هوشي اهميت دارد در اين صورت آشنا كردن كودكان با بازي يكي از عواملي است كه رشد شناختي را تسهيل مي كند.

  • تاثیر درمانی

کودک می تواند از طریق بازی، انرژی تحت فشار خود را بیرون بریزد. کودک می تواند احساساتی از قبیل ترس، رنجش، نگرانی، شادی و … خود را آن طور که دوست دارد در قالب شخصیت های دلخواهش بیان نماید و کدورت درونی خود را نیز از بین ببرد. همچنین اسباب بازی های مخصوصی در اختیار کودکانی که ناتوان هستند با هدف بهبود شرایط آن ها قرار می گیرد.

  • رشد اجتماعي

بازي در رشد اجتماعي كودكان تاثير چشم گيري دارد. كودكان اغلب براي اولين بار از راه بازي ياد مي گيرند كه چگونه از طريق بازي يك ديگر را قبول داشته باشند. درباره قوانين بازي توافق كنند و گروهي به بازي بپردازند. مفهوم همكاري، پيروزي بر گروه رقيب، شكست و برتري طلبي اغلب در بازي هاي جمعي و گروهي به رشد لازم مي رسد.

  • مفاهیم شناختی

کودکان از طریق بازی کردن ، آموزش شمارش اعداد ، آموزش رنگها ، شکل و سایز ها را نیز می ‌آموزند. بازی کردن مهارت حفظ کردن و دقت کودکان را افزایش می‌ دهد. زمانیکه کودکان در محیط‌ های محرک ‌آمیز بازی می‌ کنند سطح فکری آنها نیز بالا می‌ رود.

  • مهارت های زبانی

زمانی که کودک بازی ‌می کند و در تعامل با دیگران قرار می ‌گیرد مهارتهای زبانی و کلامی او پرورش می ‌یابد. شعر خوانی, داستان سرایی و صحبت کردن های معمولی سبب رشد مهارت های زبانی کودک می شود.

حال که با نقش اسباب بازی ها در رشد کودک آشنا شدیم بهتر است، با ویژگی های مناسب اسباب بازی آشنا شویم تا بتوانیم برای کودک عزیزمان اقدام به خرید اسباب بازی نماییم.

ویژگی های اسباب بازی مناسب

اسباب بازی

1ـ  اسباب بازی باید همواره مناسب سن، مطابق علایق و درخور توانایی های ذهنی و رشدی کودک باشد. نه آنقدر سخت و پیچیده باشد که کودک عاجز از بازی با آن شود و نه آنقدر ساده و آسان باشد که علاقه کودک را از بین برده و در او ایجاد خستگی نماید. همچنین به لحاظ فیزیکی به گونه ای ساخته شده باشد که به راحتی در دستان کودک قرار گرفته و با آن بازی کند به طوری که کودک آن را با کمال میل بپذیرد و در حین بازی از آن واقعاً لذت ببرد.

در حقیقت چون خواسته ها و تمایلات کودکان به لحاظ فیزیولوژی و روانشناسی در سنین مختلف فرق می کند، پس بهتر است در هر سن و سالی اسباب بازی مناسب همان سن را برای آنان تهیه کنیم تا موجب رشد عقلی و شخصیت آنها شود.

به عبارت دیگر چون رشد جسمی، ذهنی، روانی و اجتماعی یک کودک نه ساله با کودک سه ساله متفاوت است و اسباب بازی ای که برای یک کودک نه ساله ساخته شده به درد یک کودک سه ساله نمی خورد، دادن این اسباب بازی به او برایش فشار روحی و روانی ایجاد می کند و کودک خود را در بازی با آن ضعیف و ناتوان می یابد و خسته و عصبی شده و ممکن است اسباب بازی را پرت کرده و یا اینکه با پا بر روی آن بکوبد و یا اینکه احساس تنفر در او ایجاد کند. لذا پیشنهاد می گردد که در مراکز تهیه و تولید اسباب بازی از متخصصین روانشناسی و تعلیم و تربیت استفاده شده و اسباب بازی ها واقعاً بر مبنای نظرات کارشناسانه و متناسب با سنین کودکان ساخته شود.

2ـ  اسباب بازی باید چنان باشد که ذهن کودک را برانگیزد و او را به سوی سازندگی، خلاقیت و نوآوری سوق دهد. اسباب بازی هایی که به طور کامل ساخته شده و کودک کار کمتری بر روی آنها انجام می دهد (اسباب بازی های کوکی)، قوای فکری کودک را بلا استفاده می گذارد و او را تبدیل به موجودی تماشاگر، منفعل و ناظر ساخته های دیگران می کند و کودک را که میل به کاوش گری و کنجکاوی دارد و سعی می کند اسباب بازی را قطعه قطعه کند تا میل درونی اش را ارضا کند، دلسرد می کند. در حالی که لگوها و قطعات ساختمان سازی که کودک با آن چیزهای مختلفی می تواند بسازد، جعبه کفش، جعبه مقوایی بزرگی که می تواند داخل آن بنشیند و ادای قایق سواری، هواپیما رانی، اتومبیل رانی و غیره را در بیاورد،(5) گل رس، شن و خمیر بازی که با آنها دست به آفرینش، خلاقیت و نوآوری می زند، می تواند چیزهای گوناگونی بسازد، هر طور که دلش می خواهد به آنها شکل بدهد، خراب کند و دوباره بسازد، کودک را به سوی خلاقیت و نوآوری سوق می دهد.

3ـ  اسباب بازی خوب باید به واقعیت نزدیک باشد تا کودک از راه بازی با زندگی آشنا شود. مثلاً قیچی برای بریدن، سوزن برای دوختن، خمیر بازی برای شکل دادن اجسام واقعی و تخیلی و ورزیدگی دست و انگشتان، انواع مدادها و وسایل رنگ آمیزی برای شناخت رنگ ها، انواع پازل ها، لگوها و وسایل پیچ و مهره ای که به هماهنگی بین حرکات چشم و حرکات ظریف دست کمک کند.

4ـ سبب رشد و پرورش مهارت ها و توانایی های بدنی کودک شود. اسباب بازی مطلوب علاوه بر پرورش قوای ذهنی، روانی، عاطفی، اجتماعی، خلاقیت و استعداد باید توانایی کودک را در زمینه استفاده از اعضای بدن رشد دهد.

5ـ اسباب بازی ساخته شده هر چقدر بتواند حواس بیشتری از کودک را به کار گیرد لذت بیشتری ایجاد می کند و مناسب تر است. کودکان آن چیزی را که لمس کنند، ببینند و بشنوند بیشتر از آن لذت می برند تا چیزهایی که فقط مشاهده کننده آن باشند.

6ـ اسباب بازی خوب می تواند تصورات و تخیلات کودک را گسترش بخشد و میل کنجکاوی و اکتشاف را در او پرورش دهد.

7ـ اسباب بازی هایی مناسب اند که کودک روی آنها کار کند، با دست آنها را بپیچاند، به چرخاند، خم کند، ببرد (قطع کند)، رنگ آمیزی کند یا علامت بگذارد، اسباب بازی هایی که به طرق مختلف بتوان از آن استفاده کرد، بتوان به شکل های گوناگون در آورد، آنها را بست و محکم کرد و توسط آنها اشکال مختلف ساخت، کودکان دوست دارند اشیا را لمس کنند سبک و سنگین نمایند و وضعیت ساخت آنها را بفهمند. گل رُس، شن، خمیر بازی، لگوها و قطعات ساختمان سازی، وسایل پیچ کردنی، نقاشی با آبرنگ، نقاشی انگشتی یا با مداد شمعی و مداد رنگی بیشتر دارای چنین خصوصیاتی هستند و کودک فعال است و می تواند بر روی آنها کار کند و تغییراتی که ایجاد می کند مشاهده نماید.

8ـ اسباب بازی ها باید مستحکم و آنقدر با دوام باشند که کودکان مدت طولانی با آنها کار کنند، از نظر ظاهر جذاب و زیبا باشند تا کودکان با اصول طراحی آشنا شوند، دارای تنوع و قابلیت تغییر داشته و در فعالیت های آموزشی گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.

9ـ کیفیت و اندازه اسباب بازی نیز باید با سن و هیکل (قد و قواره) کودک متناسب باشد. دست و قد بچه به آن برسد. اسباب بازی به اندازه ای کوچک نباشد که کودک آن را به زحمت ببیند مثلاً سوراخ های دانه های رنگی آنقدر ریز نباشد یا طول دانه ها آنقدر زیاد نباشد که نتوانند نخ را از انتهای آن بیرون بکشند، یا سر نخ آنقدر شُل نباشد که به داخل سوراخ دانه تسبیح نرود. همچنین اسباب بازی آن اندازه بزرگ نباشد که قدش به آن نرسد مثلاً وقتی اسباب بازی دخترانه برای دختر دل بند تان می خرید به اندازه ای باشد که او بتواند آن را روی پای خود دراز کرده و بای آن لالایی بگوید و یا به صورتی انعطاف پذیر باشد که بتواند به آن لباس بپوشاند و با آن بازی کند.

10ـ اسباب بازی باید متناسب با جنس، ذوق و علایق کودک باشد. در زمینه نقش جنسیت در انتخاب بازی به وسیله کودکان تحقیقات زیادی صورت گرفته است.

ترومن فهرستی از بازی ها را تنظیم کرد و ارائه داده است که نشانگر تفاوت علاقه دختران و پسران است. دختران به اسباب بازی های دخترانه شیک مثل: مهمان بازی، طناب بازی، پذیرایی، آشپزی، تشکیل کلاس درس، بافندگی، خیاطی و معما بازی علاقه دارند و پسران به اسباب بازی های پسرانه مثل: ماشین، تفنگ بازی، دوچرخه سواری، تیله بازی، کشتی، بُکس، فوتبال و فرفره بازی علاقه دارند.

نکته مهم اینکه اگر والدین مشاهده کردند که پسر آنها مثلاً عروسک بازی می کند و یا بالعکس دختر آنها تفنگ بازی می کند بهتر است حساسیتی نشان ندهند و به آنان نگویند که این بازی ها مربوط به دختران یا پسران است. به طور طبیعی در سنین 7 ـ 8 سالگی تفاوت های جنسی آشکار شده و هر کدام به سوی بازی هایی خواهند رفت که مطابق با طبیعت و انتظارات جامعه از آنان است.

11ـ اسباب بازی باید وسیله ای باشد هماهنگ با ارزش ها و معیارهای جامعه ای که کودک در آن زندگی می کند. چنین وسیله ای سبب می شود که کودک از آغاز کودکی، ضمن نخستین تجربه های زندگی، بسیاری از ارزش های معمول در جامعه را بشناسد.

بر طبق نظر روانشناسان کودک خود را با ویژگی های اسباب بازی ها همانند سازی کرده و از آنها الگو می گیرد. یک اسباب بازی مطلوب باید با دیگر وسایل و ارزش های موجود در آن جامعه تناسب داشته باشد. به طور مثال برای یک کودک پرورش یافته در دامن یک زن مسلمان ایرانی، عروسک خارجی اسباب بازیِ چندان مطلوبی نیست و باعث بد آموزی و تقلید کودک از آن می شود.

12ـ اسباب بازی بایستی انگیزه و محرک مناسب به همراه داشته باشد و بتواند کودک را جلب نماید. اگر بازی با اسباب بازی توأم با موفقیت باشد، کودک به ادامه بازی ترغیب می گردد، مثلاً وقتی کودک قطعات رنگی را بر اساس رنگ خاصی هماهنگ می کند یا پازلی را حل نماید، احساس موفقیت می کند و این موفقیت در حکم پاداشی است که وی دریافت می نماید.

با توجه به موارد بالا باید گفت که بدون خرید اسباب بازی بر خلاف آن چه که به نظر می رسد، بسیار مهم و حیاتی می باشد چرا که اسباب بازی می تواند محرک رشد ذهنی و جسمی کودکان شما باشد.

بازی با اسباب ‌بازی، غذای روانی کودکان است و از دیدگاه روانشناسی تمایل به بازی کردن و داشتن اسباب ‌بازی یکی از نشانه‌ های سلامت عقل، کنجکاوی و هوشیاری به شمار می ‌رود.

بازی کردن و جنب و جوش کودکان در هر شرایط, مهم ترین ویژگی یک کودک محسوب می شود. البته بازی کردن تنها مختص کودکان نیست و انسان در هر سنی سرگرمی و بازی های مناسب سن خود را پیدا می کند. ولی اگر بدانیم بازی و نوع اسباب بازی که در اختیار کودکانمان قرار می دهیم تاثیر مستقیم در رشد ذهنی و افزایش مهارت های حرکتی او دارد حساسیت بیشتری در انتخاب اسباب بازی های او به خرج می دهیم.

كودک در جريان بازی پرورش فكری، عاطفی و جسمی و اجتماعی می ‌يابد زیرا بازی راهی برای ابراز و نشان دادن احساسات است و باعث تخلیه فشار و استرس‌های عصبی کودک می ‌شود. بازی، روش طبيعی شركت كودكان در فعاليت‌ هايی است كه سرانجام سبب كسب مهارت و ورزيدگی برای مقابله با مشكلات زندگی می ‌شود. كودكان از طريق بازی احساسات، ناكامی‌ ها و اضطراب ‌های خود را بيان می‌ دارند. بازی در واقع تلاش كودک برای كنار آمدن با محيط است كه از اين طريق او خود را می ‌يابد و دنيا را درک می ‌كند.

در ادامه مطالب باید به این نکته اشاره داشت که اسباب بازی می تواند به طرز چشم گیری بر رشد و افزایش خلاقیت کودک عزیز شما تاثیر به سزایی داشته باشد.

مادران از ابتداي دوران شير خوارگي از طريق اسباب بازي هايي مثل «جغجغه» با رنگ هاي درخشان و براق مي توانند موجب تحريک حواس پنجگانه کودک شوند. بازي هايي مانند «دالي بازي» و «قايم موشک بازي» در تقويت هوش و خلاقيت کودکان مؤثر مي باشند. در انتخاب اسباب بازي بايد به سن کودک توجه شود. اگر اسباب بازي مطابق سن کودک براي او خريداري شود، در بالا بردن قدرت تفکر و خلاقيت او کمک شاياني خواهد کرد. اسباب بازي هاي آموزشي مثل کره ي هوش، جور چين ها و خانه سازي براي کودکان يک سال به بالا مناسب است و از سه سالگي به بعد نقش اسباب بازي هايي مانند عروسک، ماشين و بازي هاي تقليدي مثل خاله بازي مي تواند قوه ي تخيل کودک را افزايش دهد. انجام بازي هاي هوش و طرح معما، براي بکار گيري فکر کودک، باعث مي شود تا کودک قوه ي فکر و تخيل خود را به کار بيندازد، جوانب مختلف مسأله را در نظر بگيرد و سعي در حل مسأله کند. کودکي که مسائل مختلفي را به شکل بازي يا معما حل مي کند، در برخورد با مسائل زندگي، مسائل علمي و … به همين شکل عمل مي کند زيرا ياد گرفته است که مسأله را از زاويه هاي مختلف نگاه کند و راه حل مناسب براي آنها بيابد. اين موضوع نقش زيادي در تقويت اراده و نگرش مثبت کودک به مسائل مختلف دارد و در رشد هوش او نيز مؤثر است. کودکان در سه سال اول زندگي به سرعت علاقه ي خود را به يک نوع اسباب بازي از دست مي دهند و در اين سنين به اسباب بازي هاي متنوع و زيادي نياز دارند. در اين سن هر نوع وسيله اي حتي يک در قابلمه مي تواند براي کودک اسباب بازي محسوب مي شود. والدين بايد توجه داشته باشند که گاهي يک اسباب بازي ساده که شباهت به چيز خاصي ندارد قوه ي خلاقيت کودک را بيشتر تحريک مي کند. به عنوان مثال اگر يک تکه چوب در اختيار کودک باشد کودک آن را به جاي عصا، شمشير، تفنگ، اسب و … به کار مي برد در حالي که وقتي از يک شمشير پلاستيکي استفاده مي کند اين قابليت ها را ندارد. در طبيعت منبع بي زوال و بي انتهايي از اسباب بازي براي کودکان وجود دارد، مانند بازي با آب، شن، چوب، برگ و بسياري منابع بي خطر ديگر که موجب رشد جسمي، عاطفي، شخصيتي و ذهني کودک مي شود و زمينه ي بروز خشونت را در وي بسيار کاهش مي دهد. در بيشتر مواقع کودک دليل بازي کردن خود را نمي تواند بيان کند، ولي نمي تواند بدون بازي کردن زندگي کند.

امروزه ثابت شده است کودکاني که به درستي و به اندازه ي کافي در دوران کودکي بازي نکرده اند از رشد ذهني و اجتماعي درستي برخوردار نيستند.

اسباب بازي هاي خانگي به کودک خلاقيت مي دهد.

اين موضوع براي بسياري از والدين ناراحت کننده است که ببينند پس از صرف ساعت ها وقت براي انتخاب بي خطر ترين، خوش رنگ ترين، سرگرم کننده ترين و آموزشي ترين اسباب بازي براي کودک شان، او کماکان با در ماهيتابه مورد علاقه اش بازي مي کند.

انتخاب بهترین اسباب بازی

اسباب بازی

بدون شک انتخاب بهترین اسباب بازی براي کودک، کاري تقريباً ناممکن است. بهترين اسباب بازي آن است که کودک را مجذوب خود مي کند و او دوباره به سراغ آن مي رود و تحريک و لذت بيشتري از آن کسب مي کند. اين اسباب بازي ممکن است خيلي گران يا خيلي ارزان تمام شود ولي نهايتاً همان اسباب بازي است که کودک از آن لذت مي برد و بيشترين امکانات يادگيري را براي وي فراهم مي آورد.

برخلاف آنچه والدين انتظار دارند، هر قدر اسباب بازي داراي شکل غيراختصاصي تر و بنيادي تر باشد. قوه ي تخيل کودک را بيشتر تحريک مي کند. مثلاً شايد يک تکه چوب که مي توان از آن به عنوان شمشير يا عصا استفاده کرد بیشتر از خرید عروسک اسباب بازی با لباس هاي گران قيمت که فقط مي توان يک شخصيت داشته باشد به خلاقيت کودک شما کمک کند . اما يکي از نکات بسيار مهم که والدين بايد آن را مورد توجه قرار دهند، انتخاب اسباب بازي بر حسب سن کودک است. يعني يک اسباب بازي که کودکي دو ماهه را سرگرم مي کند نمي تواند يک کودک دو ساله را سرگرم کند و بالعکس . کودکان همگام با رشد خود به محرک هاي متفاوتي نياز دارند و انتخاب اسباب بازي بايستي بر اساس نياز هاي متغیر آنها باشد تناسب داشتن اسباب بازي انتخاب شده با سن کودک بسيار مهم است. اگر خرید اسباب بازي خيلي پيشرفته باشد کودک نمي داند چگونه با آن بازي کند و لذت زيادي از آن نمي برد، اگر هم بسيار ابتدايي باشد حوصله ي کودک زود سر مي رود.

کودک خرد سال به اسباب بازي هايي نياز دارد که حواس پنجگانه او را تحريک کند. خرید اسباب بازي هاي مناسب براي کودک زير يک سال آن هايي هستند که رنگ ها، حالات مختلف سطح مواد (نرمي و زبري)، شکل هاي جالب و متنوع را به کودک مي نمايانند.

کودکان نوپا از بازي هاي « داخل گذاشتن – بيرون آوردن» لذت مي برند؛ لذا مکعب هايي با اندازه ها و شکل هاي مختلف، فنجان هاي پلاستيکي، قاشق، اسباب بازي هاي داخل حمام، پياله، صفحه هاي گردي که روي قطعات چوبي عمودي سوار مي شوند و هرم هاي اسباب بازي، همگي از اسباب بازي هاي مورد علاقه آنها هستند.

چگونه مي توان از وسايل خانه براي ساختن اسباب بازي استفاده کرد؟

شما بدون صرف پول نيز مي توانيد بهترين اسباب بازي ها و يا لااقل اسباب بازي هايي بهتر از آنچه با پول مي توان خريد – در اختيار کودکتان قرار دهيد، با نگاهي به گوشه و کنار آشپزخانه ي منزل و کمي قوه ي تخيل از جانب خودتان و کودکتان مي توانيد ساعاتي سرشار از سرگرمي هاي جذاب براي کودک خود فراهم آوريد.

مي توان از جعبه هاي پلاستيکي با اندازه هاي مختلف براي ساعت ها بازي داخل گذاشتن و بيرون آوردن، برداشتن و ريختن آب در حمام، پر و خالي کردن ماسه، يا بازي با گِل در باغچه استفاده کرد. با ريختن چند تکه خمير نان يا نخود فرهنگي خشک شده در يک ظرف و محکم کردن در آن مي توانيد يک جغجغه يا ابزار موسيقي بسازيد و با اضافه کردن چند قاشق چوبي مي توانيد يک طبل درست کنيد. هرگاه از فروشگاه خريد مي کنيد و جنس موردنظر در جعبه هاي رنگي و يا عکس دار است، مي توانيد عکس ها را ببريد و براي کودک خود در جعبه اي جدا بريزيد و با کودکانتان بازي کنيد؛ بدين صورت که گاهي اوقات کارت ها (عکس هاي بريده شده) را بچينيد و اسامي آنها را براي کودکتان با صداي بلند و رسا بگوييد و از کودک خود بخواهيد تکرار کند که اين روش به صحيح صحبت کردن فرزندانتان کمک مي کند و يا دفتري براي کودکتان در نظر بگيريد و اين عکس ها و کارت هاي رنگي را به کمک فرزندتان در آن دفتر بچسبانيد.

اکنون که متوجه ارزش و جایگاه بالای اسباب بازی در رشد و افزایش خلاقیت کودکان شدیم، بهتر است در ادامه به بررسی خرید اسباب بازی متناسب با سن کودک از اسباب بازی فروش صحبت نماییم.

خرید اسباب بازی

اسباب بازی

خرید اسباب بازی نه تنها برای کودکان خریدی هیجان انگیز است بلکه برای بزرگسالان نیز شادی و هبجان به همراه دارد و یکی از لذت ‌بخش ‌ترین خرید های دنیا، خرید اسباب بازی از اسباب ‌بازی فروش است، که به راحتی در دنیای شاد و رنگی اسباب ‌بازی ‌ها می ‌توان غرق شد و از مسائل روزمره زندگی رهایی یافت

از نظر روان شناسي بايد دانست که تمايل کودکان به بازي و علاقه شديد آن ها به اسباب بازي، يکي از علايم سلامت عقل، کنجکاوي و هوشياري آنان است.

به طور کلي مي توان برای خرید اسباب بازي، آن را بر حسب سن و سال کودک، به صورت زير تقسيم کرد:

اسباب بازی

کودکان زير يک سال

تحقيقات نشان داده اند از زماني که نوزاد مي بيند و بو ها و صداها را تشخيص مي دهد، مي توان با در اختيار گذاشتن اسباب بازي هاي مناسب، توانايي هايش را افزايش داد و استعداد نوزاد را شکوفا کرد. براي اين سنين بايد از اسباب بازی فروش، اسباب بازي هاي سبک را تهیه کرد. سعي کنيد اين اسباب بازي ها نرم، ضد حساسيت و داراي رنگ هاي روشن باشند و به هيچ وجه داراي لبه هاي تيز نباشند. رنگ روشن باعث جلب توجه بيشتر کودک مي شود. براي نوزادان خيلي کوچک که هنوز توانايي بازي ندارند، بهترين وسايل، اسباب بازي هايي براي نگاه کردن و يا گوش دادن هستند که شنوايي و بينايي کودک را تقويت مي کنند. اسباب بازي هايي مثل جغجغه و امثال آن براي نوزاداني که توانايي در دست گرفتن اجسام را پيدا کرده اند نيز بسيار مناسب هستند.

البته بايد در مورد صدايي که اسباب بازي ها توليد مي کنند دقت کافي داشته باشيد. چون ممکن است اين صداها از حد استاندارد فراتر باشند و به شنوايي کودک آسيب برساند. عروسک ها و حيوانات پارچه اي و نرم(البته ضد حساسيت) براي در دست گرفتن و بلند کردن مناسب اند اما مکيدن و يا جويدن آن ها توسط کودک مي تواند خطر آفرين باشد. براي کودکي که قادر به نشستن است بهترين اسباب بازي، مکعب هاي پارچه اي و يا کتاب هاي پارچه اي با اشکال آشنا و رنگ هاي روشن مي باشد. توپ ها و اسباب بازي هاي کشيدني يا هل دادني هم براي کودکي که مي تواند چهار دست و پا حرکت کند يا راه برود، بسيار سرگرم کننده هستند.

کودکان يک تا سه ساله

کودکان در اين سن فعاليت بدني بسيار بالايي دارند و نياز به خرید اسباب بازي هايي دارند که معمولا از آن ها بالا بروند يا آنها را برانند و حرکت دهند. براي بازي هاي بيرون از محيط منزل و در فضاي باز، اسباب بازي هايي مثل جعبه هاي بازي با شن بهداشتي، توپ هاي بادي بسيار بزرگ، حوض توپ و يا وسايل حفر زمين همگي گزينه هاي خوبي هستند. بچه ها در اين سن عاشق بازي با اسباب بازي هاي به اصطلاح سرهم کردني مثل پازل هاي ساده، لگوها و امثال آن هستند. همچنين از آلات موسيقي کوچک مثل پيانو هاي اسباب بازي، شيپور و… همچنين از گوش دادن به نوار کاست لذت مي برند.

جعبه هاي کار دستي و علمي، قطار هاي برقي، ماشين هاي مسابقه و عروسک ها نقش مهمي در افزايش تجربه ي کودکان و آزمايش آن ها در مقابل دنيا ي اطرافشان دارد. داشتن يک دوچرخه بزرگ تر، اسکيت و اين گونه وسايل البته با در نظر گرفتن ايمني کودک، مي تواند ورزش هاي مناسبي براي کودک باشد.

در صورتی که کودکتان زیر ۳ سال سن دارد، از خرید اسباب بازی با قطعات کوچک جدا خودداری کنید، چرا که در این سن کودکان از راه دهان ارتباط را می ‌آموزند و ممکن است برای شناخت هر چیزی، آن را در دهانشان قرار دهند.

از این جهت اسباب بازی‌ هایی که قطعات ریز و کوچک دارد، برای این گروه سنی، خطرناک است. اسباب بازی ‌هایی همچون لگوی ریز، شن یا خمیر بازی نیز مناسب کودکان زیر ۳ سال نیست. اما این روزها شرکت ‌های تولید اسباب بازی سعی کرده‌ ند با تولید پازل یا لگو هایی با قطعات بزرگ، این گروه سنی را نیز سرگرم کنند.

کودکان سه تا پنج ساله

کودکان در اين سن دوست دارند کارهايي را انجام دهند که مانند بزرگسالان جلوه کنند و موقعيت هاي خيالي براي خود به وجود مي آورند. در اين شرايط وسايلي از قبيل ماکت فضا هاي واقعي (مثل شهرکي با پارک، رستوران، پمپ بنزين و اتومبيل و…) و عروسک ها و مبلمان عروسکي کمک بزرگي به کودکان مي کند. دوچرخه، ماشين هاي کوچک نيز وسايل خوبي براي بازي کودکان اين گروه سني هستند.

کودکان شش تا نه ساله

جعبه هاي کار دستي و علمي، قطار هاي برقي، ماشين هاي مسابقه و عروسک نقش مهمي در افزايش تجربه کودکان و آزمايش آن ها در مقابل دنيا ي اطراف شان دارد. دوچرخه، اسکيت و اينگونه وسايل نيز براي اين سن بسيار جذاب است. در اختيار گذاشتن مواد رنگي و يا مواد شمعي و آبرنگ و در کل وسايل نقاشي هم باعث بروز خلاقيت در کودک مي شود. در ضمن بازي هاي کامپيوتري که براي تمام گروه هاي سني جذاب هستند، البته با در نظر داشتن سن کودک و آموزنده بودن بازي، مي تواند براي اين گروه سرگرم کننده باشد.

بعد از سن نه سالگی

در مراحل بعدي، کودکان و نوجوانان، خودشان سرگرمي هاي مختلفي براي خود به وجود مي آورند از جمله پرداختن به بازی پسرانه، بازي هاي کامپيوتري، نواختن آلات موسيقي، خواندن کتاب، گوش سپردن به موسيقي و…

از این موضوعات بسیار مهم که بگذریم باید به موضوع اسباب بازی فروش نیز اشاره داشته باشیم، چرا که شخصی که در اسباب بازی فروش کار می کند باید در این حوزه متخصص باشد و بتواند راهنمایی های درست و مناسب به والدین عزیز ارائه بدهد.

مراقب بازی ‌هایی که فرزندانتان انجام می ‌دهند، باشید

با افزایش چشم گیر استفاده کودکان نوپا از رایانه، موبایل و تبلت، میزان استفاده این کودکان از بازی ‌های رایانه ‌ای و تلفنی، افزایش چشمگیری داشته است. بسیاری از این بازی‌ ها مناسب سن نوجوانان و حتی بزرگسالان است.

والدین بهتر است سعی کنند کودکان خود را تا قبل از 7 سالگی از رایانه، موبایل و تبلت دور نگه دارند یا آن را به حداقل برسانند و بازی ها و برنامه های مورد علاقه آنها را در این زمینه پیگیری نمایند. بسیاری از بازی های جنگی رایانه ای و موبایلی تاثیر سوئی بر سلامت روانی افراد می ‌گذارد و ممکن است در درازمدت باعث ایجاد اختلالات روحی و روانی در کودک شود.

دسته بندی اسباب بازی ها

اسباب بازی

بدون شک با مراجعه به مغازه اسباب بازی فروش تعداد زیادی انواع اسباب بازی اعم از اسباب بازی های دخترانه شیک، اسباب بازی پسرانه، عکس اسباب بازی دخترانه و… را مشاهده خواهید کرد. انتخاب و خرید اسباب بازی از اسباب بازی فروش برای یک کودک از میان تعداد بسیار زیادی اسباب بازی کاری دشوار است. گران قیمت بودن یک اسباب بازی معیاری برای خوب بودن آن نیست. باید در نظر داشت که باید انواع اسباب بازی های متناسب با سن و توانایی های یک کودک انتخاب گردد، در غیر این صورت به جای اینکه اسباب بازی ذهن او را یاری دهد، ممکن است او را در شرایط شکست و تضعیف روحیه قرار دهد. برای رسیدن به این مهم، سعی می کنیم تقسیم بندی درستی از انواع اسباب بازی را برای شما عزیزان داشته باشیم.

شما دوستان عزیز باید بدانید که اسباب بازی به دو گروه اصلی تقسیم می شود.

  • اسباب بازی های سازمان یافته
  • اسباب بازی های سازمان نیافته

در این قسمت تلاش خواهیم کرد تا با اطلاعاتی مفید برای شناسایی اسباب بازی ها بکوشیم تا شما عزیزان بتوانید در هنگام مراجعه به اسباب بازی فروش برای خرید اسباب بازی، قدرت تصمیم گیری زیادی داشته باشید و از بین انواع اسباب بازی دخترانه و اسباب بازی پسرانه، بهترین و شیک ترین اسباب بازی را برای آن انتخاب نمایید.

  • انواع اسباب بازی مخصوص خردسالان

اسباب بازی

جغجغه

وسیله ای است که به تحریکات لمسی و حرکتی کودکان پاسخ می دهد و صدا ایجاد می نماید و در انواع مختلف فشاری و حرکتی دیده می شود.

اسباب بازی های موبیل یا آویز

وسایلی هستند که از قطعات رنگی و سبک و چسبیده به هم تشکیل شده و با جریان هوا به حرکت در می آیند. موبیل را باید در محدوده ی دید کودک آویزان کرد. رنگ های تابان و نورانی آنها نظر کودک را به خود جلب می نماید و باعث افزایش تجربیات حسی – حرکتی و وا کاوی کودک می گردد.

وسیله ای است که به تحریکات لمسی و حرکتی کودکان پاسخ می دهد و صدا ایجاد می نماید و در انواع مختلف فشاری و حرکتی دیده می شود.

اسباب بازی های دانک لینگ

از نوع اسباب بازی های آویزان کردنی می باشند که در معرض دید کودک قرار داده می شوند تا کودک آنها را ببیند و لمس نماید، توپ پارچه ای، زنگوله و عروسک آویزان شده از این دسته به شمار می روند.

اسباب بازی های کرادل

نوعی دیگری از موبیل ها می باشند که عموما به طور عرضی روی گهواره آویزان می گردند و صدا ایجاد می کنند و مستحکم و با دوام ساخته شده اند که از سن ۶ ماهگی به بعد کودک می تواند به کمک آنها خود را از حالت نشسته و خوابیده بلند کند.

  • انواع اسباب بازی جهت ایجاد تحرک در کودک

اسباب بازی هایی که در این گروه خاص قرار دارند برای ایجاد تعادل، پرورش اعتماد به نفس، تمرین و تقویت عضلات، مصرف انرژی کودکان، و کسب تجربیات در زمینه مدیریت مفید می باشند. پس حتما از اسباب بازی فروش این نوع را تهیه نمایید.

وسایلی که کودک می تواند از آن ها بالا برود و پایین بیاید مانند نردبان چوبی، طناب هایی که پله دارند و…

 وسایل و بازی هایی که در ایجاد تعادل مؤثر است مانند الاکلنگ، راه رفتن روی خطی که روی زمین کشیده شده و… .

 وسایل قابل غلتاندن مانند توپ که کودک می تواند آن را قل دهد، پرتاب نماید و دنبال کند.

وسایل هل دادنی و کشیدنی مانند ماشین های کمپرسی و انواع دیگر ماشین ها که با نخ کشیده می شود و…

  • انواع اسباب بازی جهت تقویت مهارت های دستی و هارمونی بین چشم و دست

در این دسته، انواعی از اسباب بازی ها قرار خواهند گرفت که نیاز به فعالیت های دستی، دستکاری و عملیات ساختمانی دارند و سبب درک، تشخیص، تطابق چشم و دست و تقویت حس لامسه و باعث تقویت حرکت ظریف دست می گردند. نمونه های معروف و محبوب این دسته که هم شامل انواع اسباب بازی دخترانه و هم مشمول انواع اسباب بازی پسرانه می شود عبارت است از:  انواع نخ و مهره و انواع اسباب بازی پیچ کردنی می باشد.

مهم ترین تفاوت میان اسباب بازی دخترانه و پسرانه

اسباب بازی

تفاوت از مهم ترین وجوه افتراق میان اسباب بازی دختران و پسران است. موضوعی که امروزه برخلاف گذشته مورد توجه قرار گرفته است و می توان شاهد نگاهی مناسب به آن بود. اسباب بازی های دخترانه و پسرانه دو نمونه جدای از یکدیگر هستند که هر یک برای دسته ای از عواطف و نیاز های جداگانه تولید شده و آن را پوشش می دهند.

از زمان تولد تا 12 ماهگی کودک نیازی نیست که اسباب بازی اش بر اساس جنسیتش تعریف شود و در اختیارش قرار گیرد. پس از 12 ماهگی بهتر است برای طی شدن روند طبیعی مراحل رشد عاطفی کودک دختر یا پسر بودن او برایش مشخص شود و باید اسباب بازی مطابق با جنسیتش و علاقمندی اش در سایز  و رنگ مناسب در اختیارش قرار گیرد.

خرید اسباب بازی دخترانه

اسباب بازی

بهترین اسباب بازی دخترانه، اسباب بازی است که نیاز یک کودک دختر را به خوبی تامین نماید. دقت در انتخاب اسباب بازی دختران تا جایی است که باید به تمامی نیاز های کودک توجه کرد و بر اساس این نیاز ها نسبت به خرید مستقیم بهترین نمونه از آن اسباب بازی اقدام نمود. این انتخاب در دوره های سنی مختلف نیز متفاوت خواهد بود و بر همین اساس تجربه یکی از موثر ترین عوامل موفقیت در انتخاب اسباب بازی می باشد. بازی فکری تاثیرات بسیار خوبی در رشد کودک خواهد داشت و باید این دسته از اسباب بازی ها از سبد خرید خود خارج نکنید و توجه خاص به آنها داشته باشد.

اسباب بازی برای گروه سنی مختلف و برای آموزش خاص خود به صورت متنوعی طراحی می شوند. جنسیت در تولید این اسباب بازی ها نقش اساسی دارد. البته در روانشناسی روز دیگر ارزش خاصی برای جنسیت وجود ندارد و گفته می شود که هر اسباب بازی می تواند برای هر جنسیت دختر و پسر مفید باشد حتی اسباب بازی های که ظاهرا برای این دسته  تناسبی ندارند. خرید اسباب بازی باید با توجه به علاقه و سلیقه کودک صورت بگیرد تا برای او جذابیت داشته باشد. اسباب بازی باید با دقت انتخاب شود و با رده سنی کودک تناسب داشته باشد تا کودک بتواند علاوه بر سرگرمی ، آموزش لازم را از اسباب بازی ببرد تا برای او مفید و سرگرم کننده باشد. پس خرید اسباب بازی، پیشنهادی در بالا را نیز حتما به شما هموطنان عزیز توصیه می کنیم.

یکی از اسباب بازی دخترانه شیک، بدون شک باربی خواهد بود.

اسباب بازی

محبوب ترین عروسک اسباب بازی تمام دوران که دختران علاقه خاصی به این عروسک زیبا دارند. این عروسک بسیار زیبا ،خوش هیکل، خوش لباس و شیک است و دارای موهای بلند و نرم است که به نماد زیبایی و خوش اندامی در بین دختران می باشد و به یک سبک و استایل تبدیل شده است. امروزه این عروسک در مدل های مختلفی تولید می شود که برای تمام کودکان جذاب باشد. سازندگان این اسباب بزی محبوب سبک جدیدی را در تولید عروسک پیش گرفته اند که در آن به روان شناسی و جامعه شناسی نیز توجه ویژه ای شده است. دیگر باربی یک عروسک بلوند و لاغر اندام نیست، امروزه باربی شبیه بسیاری از دخترانه جامعه تبدیل شده است. باربی چاق، باربی لاغر، باربی معمولی، باربی نابینا، باربی روی ویلچر ، باربی سیاه، باربی سفید، باربی رنگین پوست و حتی باربی با نقص جسمی که در دنیا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. پس خرید اسباب بازی، باربی برای فرزند دلبند تان را هرگز فراموش نکنید.

اسباب بازی دخترانه شیک متنوعی تولید می شود که آشپزخانه اسباب بازی از جمله این وسایل بازی است. این گونه اسباب بازی ها با توجه به علاقه دختران به بازی تجسمی هموار مورد علاقه کودکان بوده است. کودکان خود را در نقش مادر خود می بینند و دوست دارند تا مانند آنها عمل کنند. دختران مادری کردن برای عروسک خود از جمله نقش های است که برای آماده شدن برای آینده بازی می کنند. برای او غذا درست کنند و از او پذیرایی کنند و در آشپزخانه خود باشند.

اسباب بازی

خاله بازی از جمله بازی های است که دختران به ان علاقه بیشتری نشان می دهند. در کل دختران به اسباب بازی شیک و کم تحرک علاقه بیشتری دارند و پسران بیشتر به اسباب بازی های پر تحرک واکنش نشان می دهند مانند ماشین کنترلی، تفنگ اسباب بازی و بسیاری از اسباب بازی های دیگر که پر شور بازی می شوند. عروسک از جمله اسباب بازی های کم تحرک و برای خاله بازی است که مورد توجه دختران است وسایل آرایشی، ست فروشگاهی، ست آشپزخانه اسباب بازی نیز در این زمره قرار می گیرند که کودک درون خانه می باشد و با خانواده و دوستان خود به آرامی بازی می کند. خاله بازی از جمله بازی های است که روابط اجتماعی کودک را گسترش می دهد و صمیمیت را در بین آنها افزایش می دهد. خرید اسباب بازی دخترانه  شدت برای کودکان توصیه می شود که می تواند نقش پر رنگی را در دنیا کودکان بازی کند.

اسباب بازی پسرانه

اسباب بازی

کودکان قطعا در جامعه امروزی می توانند با انتخاب یک اسباب بازی ایده آل مسیر هموار تری را  در رشد خود طی کنند. در واقع بر اساس هیجان و نیاز های کودک، اسباب بازی ها از جمله گزینه هایی هستند که والدین می توانند با انتخاب درست و مناسب آن شاهد بهترین بازخورد ها باشند. اسباب بازی ها معمولا دارای ویژگی خاصی هستند که انتخاب را برای والدین ساده تر خواهد نمود.

برند ها و شرکت های مختلفی در زمینه اسباب بازی و تولید عمده و اختصاصی آن فعالیت می کنند که از این میان قطعا شرکت هایی که استاندارد هایی را در زمینه تولید اسباب بازی مورد توجه قرار می دهند در اولویت قرار می گیرند.

بخش عمده ای از تولید این اسباب بازی ها به صورت معمولی شکل می گیرد ، اما شرکت ها و مجموعه های حرفه ای در بازار تولید، بر اساس نیاز کودکان اقدام به تولید انواع اسباب بازی درجه یک و استاندارد می نمایند.

برند های اسباب بازی می توانند سمبلی از کیفیت و ایده های جذاب برای کودکان و والدین به شمار آیند و بر همین اساس گزینه های خرید اسباب بازی را برای والدین گسترش دهند.

اسباب بازی پسرانه مشخصات ظاهری خاص خود را دارد و تولیدکنندگان این اسباب بازی ها در کشور امروزه تنوع بالایی را در زمینه تولید مورد توجه قرار داده اند. هر ساله اسباب بازی های بسیار خوبی تولید شده و به دنیا معرفی می شود. اکثر این اسباب بازی جدید هوشمند تر می شوند و دارای فن آوری های پیشرفته ای شده اند. پسر ها برخلاف دختر ها از احساساتی هیجانی پیروی می کنند و نیاز به خرید یک اسباب بازی مهیج برای این گروه از کودکان نیازی جدی است. هم چنین دوران کودکی دوران مهمی است و در این دوران والدین می توانند احساس، عواطف و هوش کودک را به اوج هدایت نمایند. اسباب بازی نیز نقش یک اهرم بسیار اثر گذار در این مورد را ایفا خواهد نمود. ماشین کنترلی از جمله محبوب ترین و پرفروش ترین بازی مخصوصا پسران می باشد که با طرفداران بسیاری مواجه است.

اسباب بازی

پسران علاقه زیادی به ماشین دارند و داشتن ماکت های این ماشین ها برای آن ها بسیار هیجان انگیز و جالب خواهد بود و ماکت ماشین نیز در بین پسران علاقه مندان خاص خود را دارد. در حال حاضر شرکت های تولید کننده ماکت اسباب بازی مدل های متنوعی را در بازار عرضه می کنند که هر یک دارای ویژگی های خاص خود هستند و گاها ارزش مالی نیز دارند. ماکت می تواند هدیه جذاب برای پسران علاقه مند به ماشین باشد و یک شگفتی فوق العاده برای آن ها خواهد بود.

خرید اسباب بازی پسرانه پر تحرک در رشد کودکان بسیار موثر می باشد و می تواند کودکان را از بازی های رایانه ای دور نگه دارد و علاوه بر سرگرمی فواید جسمی نیز برای کودکان داشته باشد و باعث فراگیری مهارت های مهمی برای کودکان می باشند. والدین در خرید اسباب بازی برای پسران باید دقت لازم را داشته باشند و با توجه به روحیه و علاقه کودک اسباب بازی را انتخاب کنند.

تفنگ یکی از اسباب بازی های محبوب در بین پسران می باشد که دارای تنوع بسیار خوبی است و در مدل های گوناگونی عرضه می شوند مانند تفنگ موزیکال ، تفنگ فومی ، تفنگ ترقه ای، تفنگ آب پاش و بسیاری از مدل های دیگر که باید حتما به رده سنی مناسب آنها توجه کرد. یکی از تفنگ های اسباب بازی که باید در خرید آن دقت کرد تفنگ ساچمه ای می باشند که برای کودکان کوچک مناسب نیستند و حتما باید کودک در سن مناسبی برای بازی با این اسباب بازی قرار داشته باشد و از مسائل ایمنی آن اطلاع داشته باشد و رعایت کند. بازی های پسرانه دیگر مانند شمشیر و تیر کمان نیز از طرفداران زیادی برخوردار است و از جمله اسباب بازی هیجان انگیز است که شور و نشاط را برای کودک به ارمغان می آورد.

در پایان

اسباب بازی

پیش از خرید اسباب بازی به سن کودک و سنی که روی بسته اسباب بازی درج شده است توجه کنید. همچنین بسیاری از کتاب‌ ها و اسباب بازی ‌های ساخت ایران، با گروه سنی الف، ب، ج و… تعیین شده است. برخی از کودکان، زودتر از سن شناسنامه ‌ای خود رشد می ‌کنند، در این صورت خرید اسباب بازی که یک تا دو سال بزرگ ‌تر از سن حقیقی‌ شان است، برای این کودکان مشکلی ایجاد نمی ‌کند.

در واقع در صورتی که نمی ‌دانید چه اسباب بازی مناسب است، راهنمای روی بسته اسباب بازی کمک بسیاری به شما می‌ کند تا در خرید سردرگم نشوید. در صورتی که می‌ خواهید اسباب بازی را به عنوان هدیه بخرید، تنها به خرید عروسک اکتفا نکنید، چرا که اسباب بازی ‌ها از گروه سنی نوزاد آغاز می‌ شوند.

به یاد داشته باشید که بسیاری از کودکان با بازی با اسباب بازی مناسب سن خود خوشحال و سرگرم می ‌شوند. در صورتی که اسباب بازی مناسب سن کودکتان نباشد، ممکن است او را سردرگم یا خسته کند. پس حتما در خرید اسباب بازی دقت نمایید و اسباب بازی دخترانه و همینطور اسباب بازی پسرانه رو از اسباب بازی فروش مطمئن و متخصص در این زمینه خریداری نمایید.